Rodzaje okularów ochronnych
Jakie czynniki zagrażające oczom można spotkać w pracy?
Wszystko zależy od zawodu oraz środowiska, w jakim przebywa zatrudniony. Oczy narażone są zarówno na urazy mechaniczne, jak i stopniowe pogarszanie się ich sprawności bez bezpośredniej przyczyny lub w postaci uderzenia czy dostania się do narządu drobnych przedmiotów. Pracownik może stracić swój zmysł wzorku np. przez długotrwałe przebywanie na słońcu.
Promieniowanie UV wpływa niekorzystanie na przejrzyste widzenie. Destrukcyjnie oddziałuje również długotrwała obecność w pomieszczeniu, w którym rozpylono środki chemiczne czy w miejscach, gdzie wykorzystywane są lasery i urządzenia emitujące podczerwień. Zabezpieczenie wzroku powinni stosować zatem laboranci, drogowcy, lekarze użytkujący sprzęt laserowy, chemicy, ale też pracownicy zajmujący się dbaniem o porządek, którzy stosują silnie żrące detergenty i wiele innych osób.
Urazy fizyczne mogą mieć różny charakter. Okulary robocze są niezbędne zarówno wtedy, gdy pojawia się ryzyko uderzenia w oko lub jego okolicę twardym przedmiotem (np. przez odłamki drewna przy rąbaniu), jak i przy czynnościach związanych z unoszeniem się różnych drobinek (kurz, opiłki metalu itp.).
Rodzaje okularów ochronnych i roboczych
Dobór odpowiedniego modelu powinien być podyktowany zagrożeniem, z jakim na co dzień spotyka się osoba zatrudniona. Produkty różnią się kształtem oraz materiałem wykonania. Przykładowo, szklane okulary ochronne przeciwsłoneczne, z silnym filtrem UV, sprawdzą się w przypadku drogowców, którzy muszą chronić oczy przed nadmiernym promieniowaniem, ale nie mogą być stosowane przez drwali.
Dlaczego? To proste. Szkło jest kruche, więc kawałek twardego drewna mógłby je zbić i spowodować skaleczenie oczu, a nawet ich utratę. W takich przypadkach bezpieczeństwo zapewnią modele z tworzyw sztucznych.
Okulary do szlifowania
Szczególnego zabezpieczenia wymagają pracownicy mający styczność z narzędziami, których używanie przyczynia się do powstawania metalowych odprysków lub drewnianych drobinek, mogących dostać się do oczu. W takich przypadkach należy zapewnić zatrudnionym okulary do szlifowania. Sprawdzą się one dla takich zwodów jak: szlifierz, pilarz, operator rozmaitych maszyn obrabiających. Nierzadko dane modele stosują również spawacze, choć przedstawiciele tych zwodów powinni postawić na specjalne maski.
Okulary przeciwpyłowe
Wiele osób pracuje w środowisku, w którym występują jeszcze drobniejsze od opiłków cząsteczki. Przykładowo, gazy pojawiają się w okolicy używanego narzędzia i osadzają się na powierzchniach wokół. Co ważne, w wyniku włączonego ogrzewania ulegają cyrkulacji i unoszą się w powietrzu, więc mogą dostać się do oczu z każdej strony. Dlatego pracownicy działający w takich warunkach muszą zakładać okulary przeciwpyłowe. Czym różnię się one od okularów do szlifowania? Mają bardziej zabudowane boki i są szczelniejsze, dzięki czemu nie przedostaje się przez nie kurz oraz cząsteczki substancji żrących – różnych gazowych preparatów jak np. oprysków nawozowych itp.
Nie oszczędzaj na bezpieczeństwie! Stawiaj na najlepsze produkty BHP!
Zawsze podczas kupowania produktów BHP priorytetem powinna być skuteczna ochrona i bezpieczeństwo pracowników . Dlatego warto brać pod uwagę wyłącznie oferty renomowanych firm, które słyną z dostarczania wyrobów wysokiej jakości. Najlepszy asortyment znajdziesz u nas – sprawdź ofertę! Proponujemy m.in. różne okulary robocze i ochronne. Z łatwością dopasujesz idealny model dla każdego pracownika, bez względu na środowisko, w jakim odbywają się prace.
Leave a Reply Cancel Reply