Odzież robocza podstawą bezpieczeństwa pracy
Wygoda pracownika
Bardzo ważne jest, by zagwarantować swoim podopiecznym szansę bezpiecznego wykonywania obowiązków zawodowych, ale również komfortowe warunki. Wygodne ubrania to podstawa. Dzięki nim zatrudniony poczuje się swobodnie i nie będzie szukał pretekstu, by zdjąć odzież roboczą i narażać swoje zdrowie, a nierzadko nawet i życie.
W pierwszej kolejności, nabywając produkty dla kadry, zwróć uwagę na odpowiedni rozmiar. Zanim zrobisz zamówienie w sklepie BHP, dobrze, jeśli przygotujesz listę pracowników oraz spytasz ich o rozmiary. Pamiętaj, że np. za duże lub za małe spodnie czy kombinezony, mogą znacząco ograniczać możliwość efektywnego działania.
O komfortowej odzieży można mówić też wtedy, kiedy jest odpowiednio dopasowana do pory roku i warunków atmosferycznych. Dlatego, jeśli chcesz zapewnić np. drogowcom bezpieczeństwo i sprawić, że będą oni z daleka widoczni dla kierowców w trakcie lata, wystarczy podstawowa odzież ostrzegawcza, czyli przewiewna kamizelka bez rękawów. W zimie konieczna będzie ocieplana kurtka wyposażona w elementy odblaskowe.
Podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o męskie gumiaki. Dostępne są kalosze zwykłe oraz modele ocieplane, które zimową porą nie tylko uchronią stopy przed przemoczeniem i porażeniem prądem, ale również nie dopuszczą do odmrożeń.
Czynniki zagrożenia – właściwy dobór odzieży ochronnej
Komfort pracownika jest ważny, ale zdecydowanie nie najważniejszy. Tak samo istotne jest, żeby zapewnić właściwe zabezpieczenie przed czynnikami ryzyka, jakie pojawiają się na poszczególnych stanowiskach. Podczas wybierania odzieży roboczej i ochronnej trzeba odpowiednio dopasować ją do zakresu obowiązków, jakie ciążą na konkretnych osobach, a także środowisk, w jakich one przebywają na co dzień w trakcie swojej zmiany.
Innych elementów ubioru BHP potrzebuje zatrudniony w laboratorium mający styczność z patogenami, a odmiennych robotnik korzystający z młota pneumatycznego czy magazynier lub drwal.
Pracownikom przebywającym długo na słońcu warto zapewnić robocze okulary ochronne z filtrem UV. Zabezpieczą one wzrok przed uszkodzeniem, a także poprawią widoczność. Z kolei ekipa pracująca z piłami, pilnikami, przecinarkami czy rozpylaczami gazów powinna otrzymać modele przeciwpyłowe szklane do szlifowania, szczelnie przylegające do twarzy, by do oczu nie przedostały się nawet najmniejsze drobinki.
Magazynierzy narażeni na upadek ciężkiego ładunku na stopę muszą nosić obuwie z utwardzonymi noskami. Laboranci, tatuażyści, kosmetyczki, chemicy i inne osoby, które mają kontakt z wirusami, bakteriami lub żrącymi substancjami, powinny zakładać rękawiczki gumowe lub kwasoodporne.
Z kolei zupełnie inny model sprawdzi się w przypadku operatorów ciężkiego sprzętu ręcznego jak np. młoty udarowe, wiertarki czy pilarki, które w wyniku swojej siły mogą odbijać, co grozi utratą kontroli nad maszyną. Do takich czynności nadają się rękawice antywibracyjne. Dzięki nim o wiele łatwiej jest zapanować nad urządzeniem, nie wypuścić go z rąk i wykonywać pracę z dużą dokładnością.
Ochrona prywatnego ubrania
Pracodawca powinien dbać nie tylko o zdrowie i życie swojej załogi, ale również o ich prywatne ubrania. Dlatego oprócz wariantów ochronnych musi też zapewnić dostęp do odzieży roboczej osobom, które mają styczność ze smarami, olejami, farbami itp., by nie dopuścić do ubrudzenia codziennych spodni, koszul czy bluz.
Stawiaj na najlepsze produkty!
Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, nie powinieneś szukać kompromisu. Zawsze stawiaj na najlepszą odzież ochronną i roboczą oraz ostrzegawczą. Musi ona być wygodna, ale też funkcjonalna, bezpieczna oraz wytrzymała. Warto kupować produkty, które posłużą przez wiele lat. W ten sposób ograniczysz koszty prowadzenia biznesu. Najlepsze artykuły BHP znajdziesz w naszym sklepie. Potrzebujesz porady? Zadzwoń!
Leave a Reply Cancel Reply